Клінічний випадок: гострий дисемінований енцефаломієліт

До нашої клініки звернулися батьки 6-річного хлопчика. Він отримав незначну травму голови 21 квітня 2022 року. Протягом двох тижнів у нього спостерігалися нудота, набряк правої щоки, температура 37,2 °C, розвинулись косоокість та диплопія.
 
Пацієнт був скерований на МРТ головного мозку, яке виявило:
 
➡️ ділянку гіперінтенсивного сигналу в Т2 та FLAIR у задніх відділах довгастого мозку (права частина) без обмеження дифузії.
➡️ Вогнище без накопичення контрасту після в/в контрастування.
 
Враховуючи клінічний перебіг та наявність анамнезу вакцинації до 2 тижнів пацієнту запідозрено ADEM. Рекомендовано повторити МРТ після курсу лікування.
 
Захворювання характеризується монофазним гострим запаленням і демієлінізацією білої речовини, як правило, після недавно перенесеної (за 1-2 тижні) вірусної інфекції або вакцинації. Також потерпає сіра речовина базальних гангліїв і спинного мозку.
 
У деяких дослідженнях спостерігалися сезонні піки взимку та навесні, що підтверджує гіпотезу інфекційної етіології.
 
Загальні симптоми:
 
? лихоманка;
? головний біль;
? зниження рівня свідомості (від летаргії до коми);
? судоми.
 
Мультифокальні неврологічні симптоми:
 
? геміпарез;
? параліч черепно-мозкових нервів;
? рухові розлади;
? поведінкові зміни (депресія, марення та психоз).
 
Гострий дисемінований енцефаломієліт є монофазним захворюванням, хоча в межах епізоду окремі ураження можуть мати різні стадії еволюції. До того ж різні ураження розвиваються протягом кількох тижнів.
 
Клінічний випадок: гострий дисемінований енцефаломієліт
У 10% випадків спостерігається рецидив протягом перших трьох місяців. Виникає внаслідок перехресної реактивності імунітету до вірусних антигенів, що викликає подальшу аутоімунну атаку на ЦНС. У половини всіх підтверджених випадків можна ідентифікувати антитіла до імуноглобуліну G проти MOG (мієлінових олігодендроцитарних глікопротеїнів).
 
Після МРТ-обстеження пацієнт отримав заключення та детальні чіткі зображення, що допоможе призначити ефективне лікування.
 
Матеріал підготував лікар-радіолог Бігун Микола Володимирович.
 

Залиште коментар