Комп’ютерна томографія | МЦ "Євроклінік" Львів

Що таке КТ?

Комп’ютерна томографія (КТ) – метод пошарового рентгенологічного обстеження, що базується на комп’ютерній реконструкції зображення, отриманого при круговому скануванні об’єкта вузьким пучком рентгенівського випромінювання.

Завдяки широкому спектру застосування КТ є основним методом візуалізації в медицині, необхідна для діагностики травм голови, грудної клітки та черевної порожнини, внутрішніх органів, а також для виявлення неопластичних уражень, крововиливів, емболій.

Перевага комп’ютерної томографії полягає в швидкому проведенні обстеження, можливості сканування декількох ділянок за короткий проміжок часу (до 10 хвилин).

НА ОБСТЕЖЕННЯ ПАЦІЄНТ МОЖЕ БУТИ СКЕРОВАНИЙ

 • Невропатологом

При травмах голови, для диференціації ішемічного та геморагічного гострого порушення мозкового кровообігу (ГПМК), а також субарахноїдального крововиливу (САК), для діагностики органічних причин головного болю та запаморочення, нейродегенеративних захворювань, таких як деменція, для виключення судинних мальформацій, пухлин головного та спинного мозку, для виявлення причин болю в спині та інших симптомів неврологічних захворювань.

 • Нейрохірургом

При підозрі на проліферативні ураження головного та спинного мозку, судинні мальформації, а також післятравматичні та неопластичні зміни черепа та хребта.

 • Терапевтом, пульмонологом, хірургом, педіатром, урологом і гінекологом

Для діагностики захворювань легень та стінок грудної клітки, оцінки лімфатичних вузлів середостіння, діагностики тромбоемболії легеневої артерії (ТЕЛА), пневмоконіозів, ідіопатичного легеневого фіброзу (ІЛФ), для оцінки печінки, жовчовивідних шляхів, підшлункової залози, кишківника, надниркових залоз, нирок, сечоводів, сечового міхура, передміурової залози, матки та яйників.

 • Ортопедом-травматологом

Для оцінки скелетно-м’язевої системи після травми, перед та після оперативних втручань, для діагноcтики пухлин, дегенеративних та запальних процесів кісток, хвороби Педжета та фіброзної дисплазії кісток, а також для оцінки деяких великих суглобів, таких як кульшові, колінні.

 • Онкологом

З метою виявлення та визначення ступеня поширеності неопластичного процесу. Зазвичай пацієнти скеровуються перед запланованим та впродовж лікування для моніторингу його ефективності.

 • Хірургом

Для діагностики багатьох невідкладних станів у хірургії та хронічних захворювань органів черевної порожнини та малого тазу, що потребують оперативного втручання. КТ часто застосовують для оцінки стану великих судин перед запланованою операцією.

 • Оториноларингологом

З метою діагностики запалення чи інших патологічних процесів приносових пазух, порожнини носа, глотки, середнього та внутрішнього вуха, слинних залоз; а також для більш точної характеристики вузлових утворень на шиї.

 • Офтальмологом

Для детальнішого обстеження з метою діагностики запальних, неопластичних та післятравматичних процесів.

При необхідності можлива реконструкція в об’ємні зображення трахеї та бронхів, тонкого та товстого кишківника, так звані віртуальна бронхоскопія та віртуальна колоноскопія.

ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ?

ЗАГАЛЬНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

 • Від 2 до 4 годин пацієнт повинен перед КТ обстеженням знаходитися натще.
 • Люди, котрі хронічно приймають ліки повинні прийняти їх на день обстеження у звичайний час.
 • У випадку потреби в застосуванні контрастного середника пацієнта просять спожити щонайменше 1,5 л рідини впродовж 12 годин перед скануванням. Наявність у пацієнта ниркової недостатності є протипоказом до контрастного підсилення.

ЩО НЕОБХІДНО МАТИ ІЗ СОБОЮ ПЕРЕД ПРОВЕДЕННЯМ ОБСТЕЖЕННЯ?

 • Оригінал скерування лікаря з наявними підписом та печаткою.
 • Медичну документацію, включно із результатами та СD раніше проведених діагностичних обстежень, виписками з лікарень (при наявності).
 • Рівень креатиніну та сечовини крові у випадку запланованого застосування контрастного середника, що свідчитиме про фільтраційну функцію нирок.
 • Перед виконанням обстеження Вас попросять заповнити анкету та засвідчити підписом інформовану згоду на виконання обстеження КТ.

ЯК ПРОХОДИТЬ КТ ОБСТЕЖЕННЯ?

Перед дослідженням пацієнт переодягається в лікарняний одяг і лягає на стіл комп’ютерного томографа, який буде пересуватися під час сканування. Якщо планується використовувати в/в контраст, у вену вставляється катетер. Лежати під час процедури потрібно нерухомо.

Процедура комп’ютерної томографії безболісна, зазвичай триває декілька хвилин, добре переноситься пацієнтами. Недолік КТ – це вплив шкідливих рентгенівських променів. Вагітність і молодший дитячий вік мають умовні протипоказання через променеве навантаження.

ПІСЛЯ ОБСТЕЖЕННЯ

Після виконання процедури комп’ютерної томографії пацієнту необхідно дотримуватися рекомендацій медичного персоналу та лікаря.

Підготовка до процедури

Під наглядом лікаря відбувається підготовка до обстеження, після чого пацієнт лягає на висувний стіл томографа

Тривалість процедури

В залежності від ділянки обстеження та методу процедура може тривати від 1 до 30 хвилин

Результат процедури

Після обстеження пацієнт може повертатись до звичної діяльності, дотримуючись рекомендацій

Звернутися за телефонами:

Залишите повідомлення та очікуйте дзвінка медичного реєстратора

Відправлення форми підтверджує вашу згоду на обробку персональних даних.